Spisovateľská spovednica

Spisovateľská spovednica: Vladimíra Šebová

14. septembra 2020

V poradí tretiu spovednicu tentokrát prijala talentovaná Vladimíra Šebová. Mladá slovenská autorka si svojou prvotinou Insomnia získala mnohých čitateľov, pokračovanie čierno-zlatej trilógie, Hypersomnia, dokonca zabodovalo v súťaži Panta Rhei Awards 2017 a získalo 3. miesto v kategórii Mládežnícka kniha roka. Vladimíra bola taktiež iniciátorkou projektu Autorská štafeta (teraz príbeh nesie názov Azaelov pád) – príbeh na pokračovanie ako štafeta od 5 slovenských autoriek, o ktorom sa, dúfam, čoskoro dozviete viac.

Nateraz dosť o úspechoch, ktorých je a ešte bude neúrekom, a poďme Vlaďku spoznať viac cez šialené otázky, s ktorými sa popasovala ako skutočný bojovník – sama som sa pri čítaní odpovedí veľa nasmiala. Poďme na to.

INKOGNITO OTÁZKY

1. Ostali posledné dva kusy pizze, jeden veľký a jeden dosť malý. Ktorý si vezmeš a ktorý necháš priateľovi?

Nechám mu obidva, pretože nejem lepok.

2. Aký máš postoj k verejnému vypudzovaniu vzduchu ústami či južnou časťou tela?

Ja som s tým v pohode. Neviem ako ľudia kráčajúci za mnou.

3. Akú najšialenejšiu kombináciu jedál si zatiaľ zjedla?

Ako dieťa som vraj zdvíhala zo zeme živé slimáky a jedla ich. Odvtedy som už nič šialenejšie nezjedla.

4. Ak by si mohla mať sex s jedným z komixových hrdinov alebo hrdiniek, kto by to bol?

Daredevil 🙂 Samozrejme, v Marvel verzii a v stvárnení Charlieho Foxa.

5. Podelíš sa s nami o najväčší trapas svojho života?

Práve teraz, keď som svetu povedala, že som ako dieťa jedla slimáky. Haha. Ja asi nemám nejaké veľké životné trapasy, skôr každodenné situácie, keď mi čašník prinesie jedlo so slovami „Dobrú chuť“ a ja odpoviem „Ďakujem, aj vám“, alebo keď ku mne pri venčení prichádza niekto so svojím psom a spýta sa ma, či je môj pes dievča alebo chlapec a ja odpoviem, že je to pes. To sú vždy krásne momenty. Môj mozog mi ich rád pripomína, keď nemôžem v noci spať.

Spomínam si však na jeden knižný trapas. Je z mojej úplne prvej besedy v bratislavskej Panta Rhei. Z besedy som bola nervózna a veľmi ma vyčerpala, keďže sa ma najprv moderátorka hodinku pýtala otázky ohľadom knihy, písania atď. Po tejto časti besedy za mnou prišli čitatelia, aby som im podpísala výtlačky. No a ja som už bola naozaj vyčerpaná. Naozaj, naozaj vyčerpaná… Môj mozog už skutočne nefungoval. Podpísala som zopár kníh, až kým za mnou prišiel čitateľ, ktorý kúpil moju knihu kamarátke či kamarátovi, na to si už nespomínam, a poprosil ma, či by som mohla napísať venovanie K NARODENINÁM. Jednoduché, že?

Prosím, drahý čitateľ Spisovateľskej Spovednice, skôr než prejdeš ku koncu tohto príbehu a začneš ma súdiť, mysli na to, že som bola už celkom vyšťavená, dehydratovaná a vôbec mi to nemyslelo. Vzala som do rúk moju knihu, ktorú mi čitateľ podával, prelistovala som na prázdnu stranu, kam patrilo venovanie, uchopila som do ruky pero a začala som písať veľkým paličkovým písmom:  „ K NA – RO – DE – NI…“ A tu som sa zastavila. Môjmu mozgu došla všetky šťava. A ja som si kládla otázku? Koľko NI je v tomto slove? Koľko NI som už napísala? Mám napísať ešte jedno NI? NARODENININÁM? NARODENINÁM. NARODENINININI

Čitateľ stojaci nado mnou hľadel, ako som prestala písať. Všade okolo mňa boli ľudia, ktorí ma sledovali, čakali na podpis, alebo sa chceli pozhovárať, dokonca tam bola aj fotografka, aby zvečnila tento môj intelektuálny počin. Samozrejme. A ja som tápala. Jedna sekunda trvala dlhšie ako celá hodina. Presne ako na bežiacom páse. Vedela, že čím dlhšie budem čakať, kým to slovo dopíšem, tým trápnejšie to bude.

To slovo som dopísala. Zabuchla som knihu a s malou dušičkou som ju podala čitateľovi. Nepovedal nič. Dodnes neviem, či som venovanie napísala správne, alebo z besedy odchádzal čitateľ s veeeeľmi zmiešanými pocitmi z autorky.

Ak má niekto z vás odo mňa doma v knihe divné venovanie, ospravedlňujem sa. Alebo – ospravedlNIňujem sa?

6. Prečo sa v knihách neriešia WC potreby hlavných hrdinov?

J. K. Rowlingová opísala, ako Umrnčaná Myrta išla na záchody. Všetci vieme, čo sa jej tam stalo. Možno preto nemáme písať scény na WC – sú tam bazilisky.

7. V knihách si veľa postáv napríklad hryzie nechty. Prečo si potom nešpárajú v nose?

Sľubujem, že v najbližšej knihe, ktorú budem písať, sa niekto povrtká v nose a niečo pekné tam nájde.

8. Prečo je sex v niektorých knihách taký nereálny? Ako si niekto môže vziať do sprchy kondóm?

Za seba môžem povedať, že radšej napíšem desať kapitol o ľuďoch so superschopnosťami, o beštiách, ktoré sa s pazúrmi vyškriabali z podsvetia do sveta ľudí, alebo vlámanie sa do cudzieho domu pomocou kreditky, ako jednu scénu so sexom 😀 Nebaví ma to písať.

Podľa mňa si pikantné scény autori radi fantazírujú a možno niektorí nemajú toľko reálnych skúseností :-))) Len si to zoberte – my spisovatelia často žijeme vo svojich temných norách bez sociálneho kontaktu a našimi najlepšími priateľmi sú fiktívne postavy. Ja sa občas celé týždne nerozprávam so žiadnym iným človekom, ako s mojím priateľom (žijeme spolu, takže to nemožno obísť). Možno proste väčšina spisovateľov nemá toľko reálnej inšpirácie 😀 Haha, ale nie 🙂

A kondóm si vezmite všade. Vždy. S každým.

9. Akú najbláznivejšiu vec, ktorá sa ti v živote reálne stala, si opísala v nejakej tvojej knihe?

Väčšinou píšem scény z predstavivosti, nie z reálneho života, dovolím si teda otázku poopraviť – akú najbláznivejšiu vec, v ktorá sa mi v živote reálne NESTALA, som opísala v knihe. Totiž, v mojej knihe Insomnia hlavná postava nikdy nespí. A tak vystrája v Londýne po nociach kadedejaké blbosti. A jeden z jej koníčkov je, že sa občas vkradne do múzea a olíže tam exponáty. V mojej knihe to spomínam jeden, jediný krát. A všetci si to zapamätali!! 😀 Asi na každej besede sa ma na to niekto spýta a ja musím vždy vysvetľovať, že som nikdy žiaden exponát neoblízala. Zatiaľ 😊

10. Nie je ti trápne, keď si niekto z tvojich blízkych – rodina, priateľ – prečíta tvoju knihu?

Keď som dávala mojej mame prečítať prvých pár kapitoliek mojej prvej knihy Insomnia, pripomínala som jej, nech myslí na to, že je to len fikcia a ja som si to vymyslela 😀 Píšem niečo na štýl urban fantasy, nemám v príbehoch veľa sexu a ani neplánujem. Takže z toho mi nie je trápne. Skôr mám v príbehoch pár divnôstok (viď predchádzajúca otázka). Napríklad teraz píšem o dvoch mŕtvych sestrách zakliatych v prastarej kliatbe, o príšerách bez kože na chrbte a o démonoch zo slovanskej mytológie. To zas budem doma vysvetľovať.

11. Dodatkové číslo Keno 10, teda ehm, dodatková otázka za milión – koľko si už zarobila na svojich knihách? Namiesto sumy môžeš použiť Da Vinciho šifru, chemický vzorec či rovnicu s viacerými neznámymi 😀

Neviem, všetky som ich minula na kúpu kníh 🙂

Foto: Tomáš Puškáš

Vyber si

1. Pozrieš si radšej politickú diskusiu alebo telešoping? Politickú diskusiu

2. Chcela by si byť radšej tuleň z Antarktídy alebo morská sasanka na Bora Bora? Sasanka! Milujem podmorský svet. Rada by som napísala fantasy príbeh, v ktorom budú postavy žiť pod vodou.

3. Ktorý zo zmyslov by si nechcela stratiť? Sluch alebo chuť? Hudba alebo jedlo?? :-/// Asi by som si radšej ponechala sluch. Ako inak by som počúvala Hoziera?

4. S kým by si si zahrala vo filme? Jim Carrey alebo Mr. Bean? Jim Carrey

5. Chcela by si byť radšej milionárka vo väzení alebo chudobná mníška? Chudobná mníška.

6. Rande so Shrekom alebo princom Krasoňom? Samozrejme so Shrekom!

7. Jedna láska na veky vekov alebo viac flirtov predtým, ako sa usadíš? Jedna láska😊

8. Keď je v pohári do polovice voda je pohár poloplný alebo poloprázdny? Poloplný vodou a poloplný vzduchom. Nezáleží na tom, či je pohár poloplný alebo poloprázdny, ale na tom, že ho dokážete sami doplniť čímkoľvek chcete 🙂

9. Darčeky nosí Ježiško alebo Santa Claus? Kuriér. Knihy nosí kuriér.

10. V budúcom živote by si chcela byť radšej ruská prostitútka alebo taliansky mafián? Taliansky mafián

KISS, MARRY, KILL

1. Harry – kiss , Hermiona – marry, Ron – kill

2. Batman – marry, Spiderman – kiss, Ironman – kill

3. Madonna – kill, Beyonce – kiss, Lady Gaga – marry

4. Patrik Rytmus Vrbovský ?, Paľo Habera ?, Martin Jakubec ?

5. Róber Fico ?, Igor Matovič ?, Boris Kollár ? (pri týchto šiestich nemôžem vybrať :-D)

View this post on Instagram

🇬🇧⬇️Čo by ste robili, ak by ste nikdy nemuseli spať? Popravde, takéto prianie mám zakaždým cez skúškové, vtedy by sa mi takmer vždy hodil nejaký čas navyše 😆 Ale teraz ku knižke Insomnia od @vladimira.sebova Ku knižke Insomnia som sa dostala vďaka Knižnej štafete (príbeh písaný viacerými slovenskými autorkami na Wattpad), kde sa mi veľmi páčia kapitoly od Vladimíry Šebovej. Takže som si ju vygooglila a vyskočila mi od nej trilógia Insomnia. V rámci #zachranknihu som si ju teda kúpila (áno, dobrá výhovorka si kúpiť knižku len tak, pre radosť 😁) Knižka hovorí o mladej spisovateľke Sare, ktorá trpí Insomniou, čiže nepotrebuje k životu spánok. Jedného dňa sa ju niekto pokúsi uniesť a ona zistí, že nie je sama, kto nemôže spať a celý život sa jej prevráti hore nohami. A moje pocity z knižky? Keď som zistila, že Insomnia patrí do žánru sci-fi, priznám sa bola som trošku skeptická voči kombinácii slovenský autor a sci-fi, ale po prečítaní som usúdila, že to môže byť aj celkom fungujúca kombinácia. Príbeh bol zo začiatku podľa mňa poriadne natiahnutý, nebavil ma, hlavná hrdinka mi bola riadne nesympatická, voči všetkému a všetkým mala predsudky. Kontrasty akými bola vykreslená mi prišli divné, až som mala pocit, že má v sebe 2 osobnosti. Tiež tam bolo veľa nelogických vecí, cringe dialógov a veľké množstvo chýb a preklepov (ak budete knižku čítať, pripravte sa na plno chýb ľudkovia). Za polovicou sa ale príbeh rozbehol. S novými postavami dej nabral spád, veci sa začali logicky vyjasňovať, hlavná hrdinka prestala byť "na facku," dokonca som ju začala chápať, hlavný záporák/ možno aj trochu anti-hrdina bol skvelý (dúfam, že sa v ďalších častiach ešte ukáže). Téma, zápletka a zvraty boli fajnové, bolo tam plno krásnych myšlienok.Taktiež čitateľ bol zapojený do deja a hlavná hrdinka sa mu často prihovára, podľa mňa super spestrenie. To by bolo teda také menšie zhrnutie knižky (viac na mojom GR). Za mňa 3,5*/5*. Knižku by som odporučila napríklad ľuďom, ktorí majú radi ľahšie sci-fi 😊 ____________________________ 🇬🇧What would you do if you never had to go to sleep? Inspirated by @thehogsmeadereader #insomnia #scifibooks #scifi #mybookfeatures #citamnasich

A post shared by Rande s knižkou (@date_with_a_book) on

Spovednica

1. Napísala si v knihe o človeku, ktorého v reálnom živote neznášaš? Nie

2. Inšpirovala si sa niekedy inou knihou – okopírovala si iný námet? Nie

3. Zabila si vo svojej knihe nejaké postavy? Vy ste ešte nečítali moje knihy 😀 Moja nová kniha, ktorú práve dokončujem, je o mŕtvych bohyniach takžeeeee… Áno, zabila som kopec postáv. Momentálne je to skôr o tom, kto zostane žiť. Skoro ako Hunger Games.

4. Odmietlo ťa nejaké vydavateľstvo a ty si naň zanevrela? Nikdy ma žiadne neodmietlo. Ak by sa tak niekedy v budúcnosti stalo, veľmi by som to neriešila.

5. Klamala si niekedy v súvislosti s tvojimi knihami? Áno. Vždy keď hovorím: „Čoskoro tú knihu dokončím.“ 😀

6.  Zahýbaš v knihe strany, keď čítaš? Nikdyyy!

7.  Poškodila si niekedy zámerne knihu? Nie.

8.  Požičala si si niekedy od niekoho knihu a už mu ju nevrátila? Asi nie. Ale vždy som mala problém vrátiť knihy do knižnice. Vždy som nejaké zabudla doma a potom som sa snažila u knihovníčky vykecať 😀 Teraz už našťastie vidím svoj účet v knižnici na internete.

9.  Prezradila si niekedy niekomu spojler knihy? Nie.

10. Napísala si niekedy neuprimný názor na knihu? Nie.

Rozhrešenie:

Ak si odpovedala 7-10x áno – musíš do roka prečítať 5 romantických kníh, 5, fantasy alebo sci-fi kníh, 5 trilerov, 5 detektívok, 5 slovenských diel a 5 rozprávok.(30 kníh)

Ak si odpovedala 4-6x áno – musíš prečítať do roka 3 romantické knihy, 3 fantasy alebo sci-fi knihy, 3  trilery, 3 detektívky, 3 slovenské diela a 3 rozprávky. (18 kníh)

Ak si odpovedala 1-3x áno – musíš prečítať do roka  1 romantickú knihu, 1 fantasy alebo  scifi knihu, 1 triler, 1 detektívku, 1 slovenské dielo a 1 rozprávku (6 kníh)

Ak si odpovedala 0x áno – ideš rovno do knižného neba! 🙂 

Tak a sme opäť raz na konci a ja verím, že ste sa pobavili rovnako ako ja a Vlaďka 🙂 Stále tvrdím, že pondelky nie sú zlé, ale sú také, aké si ich urobíme. A ja si ich rada robím pekné, farebné a veselé. Aj my autori sme len ľudia, aj my si vieme urobiť žarty na vlastný účet, aj my prežívame rôzne vtipné historky. Spisovateľská spovednica má odhaliť naše slabosti ale aj radosti a ukázať, že nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie.

Ďakujeme za váš čas, za vaše komentáre, zdieľanie či správy. Potešíme sa čomukoľvek, ale najviac vášmu úsmevu a dobrej nálade.

S láskou vaša Vlaďka a Baja

2 komentáre

 • Odpovedať Domi 14. septembra 2020 at 22:43

  Surový formát rozhovoru! 😊💪 Aaaa kvôli tomu, čo sa stalo chudine Myrte chodí tiež väčšina báb na spoločné wécka minimálne vo dvojici 😁

  • Odpovedať Domi 14. septembra 2020 at 22:45

   *suprový formát😁

  Zanechať Odpoveď

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.